Jdi na obsah Jdi na menu
 


                          

První slovenské domácnosti přišly o plyn, Česko pošle zítra náhradu

velikost textu:
9. ledna 2009  13:20,  aktualizováno 16:01
Ačkoli slovenská vláda tvrdila, že domácností se omezení dodávek z Ruska dotkne nejdříve za 72 dní, v košické městské části Šaca už měli v bytech menší teplo než obvykle. Slovensko tvrdí, že zásoby plynu má, problémem je však transport. Česko zítra ráno pošle dva milionu kubíků. Pomohou i další země.
Ilustrační fotofoto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

. Přehraj video

 

"Slovenským odběratelům by měly být už zítra ráno k dispozici dva miliony metrů kubických zemního plynu. Konkrétní objemy pro další dny budou průběžně upřesňovány," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Na předávacích stanicích mezi Německem a Českem v Hoře Svaté Kateřiny a ve Waidhausu je aktuálně připraven nový objem zemního plynu pro Slovensko. Ten využije RWE Transgas pro zákazníky v ČR.

Dohodnuté množství se naopak ke slovenským zákazníkům dostane z podzemního zásobníku Láb, který využívá RWE jako svoji skladovací kapacitu v zahraničí pro potřeby českých zákazníků.

Podle slovenského ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka by Slovensko mohlo získat od evropských zemí denně osm až deset milionů metrů kubických plynu, kterými by kompenzovalo dodávky z Ruska. Zvažují se dodávky od společnosti OMV z Rakouska a dovoz plynu v cisternách z Polska.

Kromě toho má Slovensko prý také dostatek zásob, problémem ale je, jak plyn dostat k odběratelům. V zásobnících je 1,9 miliardy kubíků. Jsou však umístěné na západě Slovenska. Potíže tak může mít především východ země. Složitá technická záležitost jsou i dodávky od sousedních zemí.

Co komplikuje dodávky

Odčerpáváním plynu ze zásobníků v nich klesá tlak, přičemž důležitou úlohu sehrávají geologické podmínky zásobníků. To způsobuje, že není možné vytěžit ze zásobníku vše a těžit po celou dobu stejné množství.

Zásobníky jsou umístěné na západě Slovenska.  Protože země nemá na transformačních stanicích zpětné turbíny, teče na východ plyn samospádem.

"Když jsem včera hovořil o kolapsu, myslel jsem toto," cituje server Pravda.sk ministra průmyslu Ľubomíra Jahnátka. Podle včerejších informací by měl plyn vydržet na 10 dní. Nepřišlo by o něj ale celé Slovensko, ale právě východ země.

V bytech klesla teplota

První problémy však zaznamenaly domácnosti už včera. Lidé v košické městské části Šaca měli včera v bytech teplotu mezi 16 až 18 stupni, to jsou čtyři stupně pod normální úrovní. Podle slovenských Hospodárských novin byla teplota nižší dokonce o sedm stupňů.

Za snížením dodávky stál ocelářský gigant U.S. Steel. "Jde o krátkodobý výkyv tepla, který souvisí s omezením odběru na regulační stupeň č. 8," řekl listu mluvčí podniku Ján Bača. Do včerejší půlnoci mělo být vše v pořádku.

Problém s teplem však trvá. Dnes už však nenese vinu U.S. Steel, ale podle starosty Rudolf Rešteie technické závady. "Problémy vznikly na trase. Momentálně se pracuje na opravách. Přes naši výměníkovou stanici nedokážeme dostat potřebné množství tepla," řekl iDNES.cz starosta městské části Šaca.

Firma musela na vyšší regulační stupeň přestoupit kvůli zastavení dodávek z Ruska. Některé společnosti však toto nařízení nedodržely. - čtěte Firmy na Slovensku nedodržely vládní omezení na odběr plynu, hrozí kolaps

I dnes firmy čerpají více, než by měly. "Došlo k určitému zlepšení stavu, ale stále nejsme na požadované úrovni," uvedl Jahnátek. 

Slovenská energetická inspekce bude podle serveru Pravda.sk vyhodnocovat situaci za tři dny. Nejdůležitější budou údaje z pátku, které budou známé v sobotu po poledni. V neděli dostane energetická inspekce seznam hříšníků.

Scénáře dodávek plynu na Slovensko

1. Plyn z Ukrajiny nepřijde čtyři dny
Pokračují dohady obou stran v Moskvě. Pokud se domluví, dodávky plynu na Slovensko se obnoví v neděli. Omezení dodávek plynu pro firmy by se zrušilo a současný odběrový plynový stupeň 8 by se vrátil na základní stupeň č. 3.

2. Plyn z Ukrajiny nepřijde týden
Výroba v automobilkách, chemičkách či strojírnách by se úplně zastavila. Plyn pro domácnosti by proudil dále.

3. Plyn z Ukrajiny se zastaví na více než deset dní
Domácnosti by zřejmě zůstaly bez plynu. Stát by vyhlásil odběrový stupeň č. 9. Plyn by se používal jen při výrobě nutných potravin, v nemocnicích nebo na teplo pro zvířata. Pokud by se dodávky neobnovily ani v dalších dnech, nastal by odběrový stupeň č. 10 a Slovensko by zůstalo bez plynu.

Zdroj: Pravda.sk

Autoři:

  • vítek
  •    
 
 
 
 

Reklama

KONTEXTOVÉ ODKAZY ETARGET

 
Hypotéky
Splátky jak zrovna potřebujete! S možností zmražení hypotéky
Spořící účet
Úrok 3,00% p. a. na každou korunu. Opravdu žádné poplatky.
Eurohypotéka - Výběr z 12 bank
Úrok 3,5%! Posouzení 12 bank. Hypotéka do 150%. Hypo bez příjmu nebo registru.
Eurohypotéka - Poplatek zdarma
Výběr 12 bank. Hypotéka do 150% nebo bez příjmu. Schválení do 7 dní. Úrok 3,5%!
Eurohypotéky - Úrok 3,5%
Výběr z 12 bank. Hypotéka do 150%. Odhad zdarma! Poplatek zdarma! Analýza do 48h.